Počúvanie nahrávok je pre mnohých študentov veľká výzva. Na hodinách vidíme, že spôsobuje väčšie problémy ako obávané rozprávanie.
Jazykové kurzy sa museli prerušiť a mnohí študenti stratia na dlhší čas kontakt s jazykom úplne, čo je veľká škoda. Nebuďte jedným z nich. Podcasty sú tou správnou voľbou, ak sa chcete učiť aj naďalej. Čím viac nahrávok si vypočujete, tým budete v komunikácii sebavedomejší.
Ako sa viem z podcastov učiť cudzí jazyk?
- Zdokonalíte si schopnosť porozumieť počutému
Tento bod je jasný, no neurobí nám rovnakú službu pozeranie videí či televízie? Neurobí. Pri videách či napríklad seriáloch, ak ste už natoľko pokročilý, že si trúfate aj na niečo dlhšie, vášmu pochopeniu pomáha kontext. Je to síce super, ale ak chcete intenzívnejší tréning, lepšie urobíte, keď sa rozhodnete pre počúvanie. To vás pripraví napríklad na telefonáty, ale aj pracovné videocally. Tu obraz aj tak veľmi nepomôže, skôr vás rozptýli.
Je pre vás počúvanie ešte príliš náročné? Mnoho podcastov má aj textovú verziu, a tak môžete počúvať a čítať zároveň. Týmto spôsobom si z nahrávky zapamätáte viac, pretože zapojíte dva zmysly miesto jedného. Ak budete čítať nahlas zároveň s počúvaním nahrávky, naučíte sa ešte viac.
Pokiaľ počúvanému z väčšej časti rozumiete, k textu sa vráťte, len ak vám unikol zmysel.
- Rozšírite si slovnú zásobu
Počúvaním sa naučíte množstvo nových slov a výrazov hovorovej reči. Ak počúvate viacero podcastov k jednej téme, veľmi pravdepodobne sa budú isté slová a slovné spojenia opakovať, takže si ich skutočne zapamätáte.
Pred počúvaním si môžete vyhľadať a vypísať slová, ktoré podľa vás s danou témou súvisia a môžu sa v podcaste vyskytnúť. Zapnete nahrávku, počúvate a škrtáte… A učíte sa.
- Dozviete sa niečo nové
Z obrovskej ponuky podcastov si vyberie každý. Nahraté už bolo naozaj asi všetko o všetkom.😊 Nemusíte počúvať niečo, čo vás nezaujíma, a spojíte tak príjemné s užitočným.
- Zdokonalíte svoju výslovnosť
Cudzí jazyk sa vám „dostane do ucha“. Keď ho budete mať dosť napočúvaný, bude aj váš prejav lepší. Určite lepší, ako keby ste počúvali len výslovnosť svojich spolužiakov v jazykovom kurze. Nemusíte hovoriť ako rodený hovoriaci, každý má v cudzom jazyku prízvuk krajiny, odkiaľ pochádza. Nie je na tom nič zlé. Nesmie však byť taký silný, aby vám preň nebolo rozumieť. 🙂
- Podcasty vás vedia naučiť hovoriť. Naozaj
Chceli by ste v cudzom jazyku hovoriť nielen na kurze, ale aj doma? Nahrávku na chvíľu zastavte a skúste zopakovať, čo ste počuli. Nemusíte sa hanbiť, nerozprávate sa sami so sebou, učíte sa! Rozhovoru s človekom sa to síce nevyrovná, no ako tréning je to perfektné.
Konkrétne tipy, ako sa v cudzích jazykoch zdokonaľovať pomocou podcastov, nájdete tu.
Za článok ďakujeme našej lektorke Martine Kozoňovej.