Áno, presne takto poeticky sa v jazyku pôvodných obyvateľov nazýva ostrovný štát ležiaci v juhozápadnom Tichomorí, ktorý všetci poznáme pod názvom Nový Zéland. Táto fascinujúca krajina, pozostávajúca z dvoch hlavných a množstva menších ostrovov, je plná jedinečných prírodných krás a jej návšteva je snom mnohých cestovateľov. Pripravili sme pre vás malý výber zaujímavostí, ktoré ste o Aotearaoe doteraz možno nevedeli.
- Hlavné mesto Wellington je najjužnejšie položeným hlavným mestom na svete.
- Žiadne miesto v krajine nie je od mora vzdialené viac ako 130 kilometrov.
- Nový Zéland má tri úradné jazyky – angličtinu, maorijčinu a novozélandskú posunkovú reč.
- Ako bývalá britská kolónia je Nový Zéland súčasťou Commonwealthu a oficiálnou hlavou krajiny je kráľovná Alžbeta II., zastúpená generálnym guvernérom. Reálnu politickú moc má však v rukách parlament a vláda na čele s premiérom.
- Národným symbolom je list papradia, ktorý zohrával významnú úlohu v maorijských legendách. Bol zobrazený aj na troch z piatich návrhov novej štátnej vlajky, o ktorej obyvatelia rozhodovali v dvojkolovom referende v rokoch 2015 – 2016. Nakoniec však väčšina voličov hlasovala za ponechanie vlajky v pôvodnej podobe, ktorá vychádza z koloniálnej histórie krajiny a je veľmi podobná vlajke Austrálie.
- Nový Zéland bol prvou krajinou na svete, v ktorej získali volebné právo ženy. Stalo sa tak v roku 1893.
- Najstrmšou obytnou ulicou na svete je Baldwin Street v meste Dunedin na Južnom ostrove. Na každé tri metre jej dĺžky stúpnete o jeden výškový meter.
- Ďalším novozélandským „naj“ je najdlhší miestny názov na svete – ide o názov kopca v zálive Hawkes BAy, ktorý ma 85 písmen a znie takto: Taumatawhakatangihangakoauauotamateaturipukakapikimaungahoronuku pokaiwhenuakitanatahu.
- Na Novom Zélande sa nachádza aj najčistejšie sladkovodné jazero na svete – voda v jazere Blue Lake v národnom parku Nelson Lakes National Park je taká priezračná, že voľným okom možno dovidieť až do hĺbky 80 metrov. Jazero je aj tradičným posvätným miestom pôvodných obyvateľov, ktorí tu vykonávali svoje pohrebné rituály.
- Vďaka relatívnej izolovanosti sa tu vytvoril a zachoval jedinečný ekosystém s viacerými endemickými druhmi rastlín a živočíchov. Zaujímavé je, že tu pôvodne okrem netopierov nežili žiadne iné druhy cicavcov – všetky boli dovezené. Nežijú tu ani žiadne suchozemské hady, ale možno tu nájsť mnoho nezvyčajných zástupcov vtáčej ríše a tiež najťažší známy hmyz – wetu obrovskú, ktorej najväčšia exempláre vážia viac ako vrabec.
- Obyvatelia Nového Zélandu sú známi aj pod prezývkou Kivi – čo nie je len ovocie, ale aj nelietajúci vták, ktorého si paradoxne za svojho maskota vybralo novozélandské vojenské letectvo.
- K slávnym Kivi patria napríklad prvý pokoriteľ Mount Everestu Sir Edmund Hillary, nositeľ Nobelovej ceny za chémiu a otec jadrovej fyziky Ernest Rutherford či filmový režisér Peter Jackson.
- Asi pre vás nebude žiadnou novinkou, že práve Peter Jackson natočil na Novom Zélande sériu filmov Pán prsteňov a Hobit. Vedeli ste však, že aktivity spojené s filmovaním sa dostali aj do agendy tamojšej vlády? Minister pre energetiku mal na starosti zabezpečiť čo najlepšie využitie filmov na propagáciu krajiny a podporu cestovného ruchu, vďaka čomu si vyslúžil prezývku „minister prsteňov“.
- Národným športom je rugby – reprezentačný tím známy pod názvom All Blacks pred každým medzinárodným zápasom tancuje tradičný maorijský bojový tanec haka.
- O Novom Zélande je známe, že tu žije viac oviec ako ľudí – v posledných desaťročiach však počet oviec výrazne poklesol. V roku 1982 pripadalo na jedného obyvateľa 22 oviec, v roku 2016 už len necelých šesť.